Big Race Winners

RACE

HORSE

TYPE

2000 Guineas (Newmarket) Mister Baileys (1994) Group 1
1000 Guineas (Newmarket) Attraction (2004) Group 1
Irish 1000 Guineas (Curragh) Attraction (2004) Group 1
Coronation Stakes (Ascot) Attraction (2004) Group 1
Sun Chariot Stakes (Newmarket) Attraction (2004) Group 1
Matron Stakes (Leopardstown) Attraction (2005) Group 1
Irish St. Leger (Curragh) Jukebox Jury (2011) Group 1
Gold Cup (Ascot) Double Trigger (1995)

Royal Rebel (2001, 2002)

Subjectivist (2021)
Group 1
Falmouth Stakes (Newmarket) Nahoodh (2008) Group 1
St. James’s Palace Stakes (Ascot) Bijou D’Inde (1996) Group 1
Phoenix Stakes (Leopardstown) Princely Heir (1997) Group 1
Gran Criterium (San Siro) Lend a Hand (1997) Pearl Of Love (2003) Kirklees (2006) Group 1
Credit Suisse Private Banking Pokal (Cologne) Yavana’s Pace (2002) Group 1
Dewhurst Stakes (Newmarket) Shamardal (2004) Group 1
Preis Von Europa (Cologne) Jukebox Jury (2009) Group 1
Middle Park Stakes (Newmarket) Awzaan (2009) The Last Lion (2016) Group 1
Grosser Dallmayr-Preis Bayerisches Zuchtrennen (Munich) Lady Jane Digby (2010) Group 1
Cheveley Park Stakes (Newmarket) Lumiere (2015) Group 1
Criterium de Saint Cloud (Saint-Cloud) Gear Up (2020) Group 1
Prix Royal-Oak (Longchamp) Subjectivist (2020) Group 1
Goffs Million Mile (Curragh) Shakespearean (2009) Sales Race
Goodwood Cup Double Trigger (1995, 1997, 1998) Royal Rebel (2000) Darasim (2004) Group 2
Flying Childers Stakes (Doncaster) Land of Dreams (1997) Group 2
Prix Vicomtesse Vigier (Longchamp) Double Eclipse (1996) Group 2
International Stakes (Curragh) Gothenberg (1996) Group 2
Premio Emilio Turati (San Siro) Gothenberg (1997) Group 2
Berlin Brandenberg-Trophy der Landesbank (Hoppegarten) Gothenberg (1997) Group 2
Royal Lodge Stakes (Newmarket) Mister Baileys (1993) (at Ascot) Jukebox Jury (2008) (at Ascot)Steeler (2012) Royal Patronage (2021) Group 2
Hardwicke Stakes (Ascot) Fruits Of Love (1999, 2000) Zindabad (2002) Bandari (2005)(at York) Group 2
Mill Reef Stakes (Newbury) Bouncing Bowdler (2000) Awzaan (2009) Group 2
Princess of Wales Stakes (Newmarket) Fruits of Love (1998) Bandari (2004) Soapy Danger (2006) Universal (2013) Communique (2019) Sir Ron Priestley (2021) Group 2
Richmond Stakes (Goodwood) Mister Cosmi (2001) Heavy Metal (2012) Group 2
Prix Du Conseil De Paris (Longchamp) Yavana’s Pace (2001) Group 2
Geoffrey Freer Stakes (Newbury) (now Group 3) Murghem (2000) Group 2
Yorkshire Cup (York) Zindabad (2002) Group 2
Henry II Stakes (Sandown) (now Group 3) Akbar (2002) Group 2
Great Voltigeur Stakes (York) Bandari (2002) Group 2
Betattheraces Mile (Sandown) Desert Deer (2003) Group 2
Duchess Of Cambridge Stakes (formerly the Cherry Hinton) (Newmarket) Attraction (2003) Raffle Prize (2019) Group 2
Vintage Stakes (Goodwood) Shamardal (2004) Lucky Story (2003) Dark Vision (2018) Group 2
Grand Prix de Deauville Jukebox Jury (2009) Group 2
Champagne Stakes (Doncaster)

Lucky Story (2003)

McCartney (2007)

Group 2
Futurity Stakes (Curragh) Pearl Of Love (2003) Group 2
Gimcrack Stakes (York) Shaweel (2008) (at Newbury) Group 2
Prix Kergorlay (Deauville) Darasim (2003) Jukebox Jury (2011) Group 2
Prix Guillaume D’Ornano (Deauville) Mister Monet (2004) Group 2
King Edward VII Stakes (Ascot) Boscobel (2007) Monterosso (2010) Permian (2017) Group 2
Jockey Club Stakes (Newmarket) Jukebox Jury (2010) Universal (2013) Communique (2019)Sir Ron Priestley (2021) Group 2
Park Hill Stakes (Doncaster) Eastern Aria (2010) Group 2
Anatolia Trophy (Veliefendi, Turkey) Dordogne (2011) Group 2
Dubai Challenge Stakes (Newmarket) Fulbright (2012) Group 2
Sagaro Stakes (Ascot) (now Group 3) Double Trigger (1995, 1996) Group 2
Clipper Boomerang Mile (Leopardstown) Bow Creek (2014) Group 2
Celebration Mile (Goodwood) Bow Creek (2014) Group 2
Coventry Stakes (Ascot) Buratino (2015) Group 2
Dante Stakes (York) Permian (2017) Thunderous (2020) Group 2
July Stakes (Newmarket) Cardsharp (2017) Group 2
Lowther Stakes (York) Threading (2017) Group 2
German 1,000 Guineas (Dusseldorf) Nyaleti (2018) Main Edition (2019) Group 2
York Stakes (York) Elarqam (2019) Group 2
Queen Mary Stakes (Ascot) Raffle Prize (2019) Group 2
Oettingen-Rennen (Baden-Baden) Lovelace (2008) Dark Vision (2020) Group 2
Dubai Gold Cup (Meydan) Subjectivist (2021) Group 2
Doncaster Cup Double Trigger (1995, 1996, 1998) Group 3
Ballyogan Stakes (Leopardstown) Millstream (1995) Group 3
Princess Margaret Stakes (Ascot) Marina Park (1992) Nyaleti (2017) Group 3
Vintage Stakes (Goodwood) (now Group 2) Mister Baileys (1993) Group 3
Futurity Stakes (Curragh) Jural (1994) Bijou D’Inde (1995) Group 3
Cornwallis Stakes (Ascot) Millstream (1994) Group 3
Curragh Stakes Millstream (1994) Group 3
Italian St. Leger (Turin) Double Trigger (1994) Group 3
Henry II Stakes (Sandown) Double Trigger (1995, 1996) Dee Ex Bee (2019) Group 3
King George Stakes (Goodwood) Land of Dreams (1998) Group 3
Prix De Barbeville (Longchamp) Double Eclipse (1996) Group 3
Tetrarch Stakes (Curragh) Gothenberg (1996) Group 3
Oettingen-Rennen (Baden-Baden) (now Group 2) White Heart (1999) Group 3
September Stakes (Kempton) Yavana’s Pace (1999) (at Epsom) Group 3
John Porter Stakes (Newbury) Yavana’s Pace (2000) (at Haydock) Zindabad (2002) Universal (2013) Group 3
Lonsdale Cup (York) (formerly the Lonsdale Stakes) Royal Rebel (2000) Double Eclipse (1995 – as Listed), (1997) Group 3
Queen’s Vase (Ascot) And Beyond (2001) Shanty Star (2003) Melrose Avenue (2005) (at York) Soapy Danger (2006) Holberg (2009) Namibian (2011) Hartnell (2014) (as Listed) Group 3
Prix Gladiateur (Longchamp)

Yavana’s Pace (2001)

Darasim (2003)

Group 3
Classic Trial (Sandown) Simeon (2002) Group 3
Chester Vase Fight Your Corner (2002) Group 3
Derby Trial Stakes (Lingfield) Bandari (2002) Dordogne (2011) Group 3
Minstrel Stakes (Curragh) Gateman (2002) Group 3
Gordon Stakes (Goodwood) Bandari (2002) Namibian (2011) Nayef Road (2019) Group 3
Jaguar-Meile (Cologne) Love Regardless (2002) Group 3
Cumberland Lodge Stakes (Ascot) Systematic (2002) Group 3
Grosser Preis Der Landeshauptsrtadt Dusseldorf Love Regardless (2002) Group 3
Princess Royal Willmott Dixon Stakes (Ascot) Love Everlasting (2004) Group 3
Diomed Stakes (Epsom) Gateman (2003) Group 3
Queen Mary Stakes (Ascot) (now Group 2) Attraction (2003) Group 3
Norfolk Stakes (Ascot) Russian Valour (2003) Group 3
Earl of Sefton Stakes (Newmarket) Gateman (2004) Group 3
Ormonde Stakes (Chester) Systematic (2004) Group 3
Betty Barcley-Rennen (Baden-Baden) Darasim (2004) Group 3
Brigadier Gerard Stakes (Sandown) Bandari (2004) Group 3
Deutsches St Leger (Dortmund) Fox Hunt (2011) Group 3
Rose of Lancaster Stakes (Haydock) Jukebox Jury (2009) Mister Monet (2004) Frankuus (2017) Group 3
Musidora Stakes (York) Secret History (2005) Rose Of Kildare (2020) Group 3
Sirenia Stakes (Kempton) Atlantic Destiny (1998) (as Listed) Prince Of Light (2005) (at Newmarket) The Last Lion (2016) Group 3
Solario Stakes (Sandown) Drumfire (2006) Shakespearean (2009) Group 3
Curragh Cup Peppertree Lane (2007) Group 3
Walther J Jacobs Stutenpreis (Bremen) Majounes Song (2007) Lady Jane Digby (2009) Group 3
Supreme Stakes (Goodwood) Lovelace (2007) Group 3
Kilternan Stakes (Leopardstown) Hearthstead Maison (2007) Group 3
Jersey Stakes (Ascot) Rainfall (2010) Group 3
Bahrain Trophy (Newmarket) Corsica (2010) Hartnell (2014) Group 3
Sovereign Stakes (Salisbury) Sea Lord (2010) Group 3
Lillie Langtry Stakes (Goodwood) Eastern Aria (2010) Group 3
Royal Whip Stakes (Curragh) Maputo (2013) Group 3
Baden-Badener Zukunftsrennen (Baden-Baden) Dessertoflife (2015) Group 3
Molecomb Stakes (Goodwood) Yalta (2016) Group 3
Prestige Stakes (Goodwood) Kilmah (2016) Group 3
Prix de Conde (Chantilly) Frankuus (2016) Group 3
Tattersalls Stakes (reg as the Sommerville Stakes) (Newmarket) Elarqam (2017) Arctic Sound (2018) Group 3
Albany Stakes (Ascot) Main Edition (2018) Group 3
Premio Ribot (Capannelle, Rome) Masham Star (2018) Group 3
Sweet Solera Stakes (Newmarket) Jural (1994) (as Listed) Muraaqaba (2014) Main Edition (2018) West End Girl (2019) Group 3
Anglesey Stakes (Curragh) Marie’s Diamond (2018) Group 3
Firth Of Clyde Stakes (Ayr) Rose Of Kildare (2019) Group 3
Oh So Sharp Stakes (Newmarket) Rose Of Kildare (2019) Group 3
Sagaro Stakes (Ascot) Dee Ex Bee (2019) Nayef Road (2020) (at Newcastle) Group 3
Legacy Cup (Newbury) (formerly Arc Trial) Legal Approach (2002) (as Listed race) Elarqam (2020) Group 3
Acomb Stakes (York) Gear Up (2020) Royal Patronage (2021) (won in 1995, 2002 & 2004 as Listed race) Group 3
March Stakes (Goodwood) Yavana’s Pace (1999) (as Listed race) Sir Ron Priestley (2019) Subjectivist (2020) Dancing King (2021) Group 3
Staff Area